Sigarayı neden bırakamıyoruz?

0
1343

Sigarayı neden bırakamıyoruz?

Sigara ve sigara kullanıcıları son zamanlarda türlü engellerle karşılaşsalar da sigara tüketimi hızla devam ediyor. Artık toplu taşıma araçlarında, otellerde, kafelerde, iş yerlerinde , kapalı mekanlarda sigara kullanımına belirli yasaklar getirildi. Bunun yanı sıra para cezaları, sigara paket fiyatlarında artış, sigaranın zararlarının anlatımı ile ilgili kamu spotları, sigara paketlerinin üzerinde uyarıcı ve zararlı olduğunu bildiren yazılar gibi sigarayı içirmemek için türlü türlü yollar deneniyor.
Peki sizce tüm bu yollar sigarayı bırakmanız için yeterli mi?
Sizi sigara konusunda tüm bu alınan önlemler ne kadar durdurabildi?
Cevap verelim, sadece bir anlığına dikkatinizi çekti ve sonrasında hiçbir engel sizi durduramadı.
Sizce neden sigarayı bırakamıyorsunuz?

Sigarayı bırakmak için tavsiye edilen , önerilen pek çok yol olduğunu biliyorsunuz. Öncelikle yakın çevreniz size sigara bırakmak ile ilgili pek çok tavsiyede bulunmuştur. Paketi yırtıp atmak gibi, bir sabah kalkıp bir daha sigara içmemek gibi, türlü türlü yöntemleri dinlemişsinizdir. Sonuç? Tabi ki bir iş yaramadı. Hatta bazen siz kendi kendinize söz vermişsiniz, artık bir daha sigara içmeyecek, bir daha paket almayacak ve sigarayı bırakacaksınız. Sonuç? Hala sigara kullanıyorsunuz.
Sevdiklerinizi düşürsünüz, çocuğunuzu düşünürsünüz, iş yaşantınızı düşünürsünüz, sosyalitenizi düşünürsünüz, sigarayı bırakmaya karar verirsiniz. Sonuç? Bırakamazsınız.

Sizce sigarayı neden bırakamıyoruz?
Çünkü bizler sürekli sigarayı neden bırakmamız gerektiği ile ilgileniyoruz. Oysa ki esas ilgilenmemiz gereken şey sigarayı neden bırakmamız gerektiği değil , sigarayı neden içtiğimizi bulmaktır. Sigarayı neden tüketiyoruz, neden durmadan sigara içme ihtiyacı hissediyoruz bunu bulmamız gerekiyor. Bu bilgilere erişemeyen kişiler ne yazık ki sigarayı bırakamayacaklardır. Fakat her insanda bu sorunun cevabı mutlaka vardır. Her insanın sigarayı neden içtiği ile ilgili bir fikri vardır. Kimilerimiz sigarayı bize mutlu hissettirdiği için içeriz, kimilerimiz efkarlandığında, kimilerimiz arkadaş ortamında daha cool görünmek için, kimilerimiz iş yerinde daha ağır durmak için, herkesin kendine göre bir sebebi mutlaka vardır.
Farkındalık Atölyesi kişilerin kişisel sebeplerine erişerek bu sebepler üzerinden bir yol haritası çıkarır ve sizi sigara bırakma süreciniz boyunca denetler. Bu sayede 7 gün gibi kısa bir sürede sigarayı rahatlıkla bırakabilirsiniz.

Sigara Bağımlılık ve Nefes Sağlığı TESTi

Adınız Soyadınız (gerekli)

Bulunduğunuz il (gerekli)

Telefon (GSM)

Kaç yıldır sigara kullanıyorsunuz?

Kaç Yaşındasınız?

Doğru nefes aldığınızı düşünüyor musunuz?
EvetHayır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here