Sigarayı bıraktıktan sonra tekrar başlar mıyım?

0
2764

Sigarayı bıraktıktan sonra tekrar başlar mıyım?

Yeniden sigaraya başlarsam tekrar bırakabilir miyim?

Sizler tarafından bizlere süreç başlangıcında en çok sorulan sorulardan biri de sigarayı bıraktıktan sonra yeniden başlayıp başlanılmayacağı. Sigara kullanıcıları aslında sigarayı bırakmadan önce aralarındaki bağ o kadar güçlü ki sigarayı kendileri bıraksa dahi sigaranın onları bırakmayacağını düşünüyorlar. Aslında haksız da değiller, sigara gerçekten güçlü bir uyarıcı ve pek çok alt anlama sahip bir nesne. Sigara sadece kimyasal bir nesne olmaktan ziyade sigaranın psikolojik pek çok algısı bulunmakta. Seksi olduğunu düşününler, sigara içtiğinde daha ağır göründüğünü, daha olgun göründüğünü düşünenler, acısını mutsuzluğunu sigara ile daha iyi ifade ettiğini düşünenler, dışarıdan bakıldığında kendini ifade etme biçimi olarak sigarayı kullananlar. Bu örnekleri çoğaltmak elbette mümkün. Sigara bırakma sürecimizde bizler bu etkileri minimize ederek sizlerin kendi kendine yetebilecek düzeyde bu sürece devam etmesini sağlıyoruz.
Sigara bırakma sürecinde önemli etkenlerden biri de sigarayı bırakma konusunda kararlı olmak ve güçlü bir duruş sergilemek. Farkındalık Atölyesi sigara bırakma sürecine katıldığınızda önemli olan sizin sigarayı bırakmayı gerçekten istiyor olmanız ve sonrasında süreci takip ederek bırakma eylemini gerçekleştirmeniz.
Sigarayı bıraktıktan sonra tekrar sigaraya başlar mıyım?
Elbette bu mümkün. Bir anlık boşluğunuza denk gelerek sigaraya yeniden başlayabilirsiniz. Yıllarca sigarayı bırakıp bir anlık ortam yoğunluğuna aldanarak sigarayı yeniden yakmak isteyebilirsiniz. Belki çok eğlenceli bir ortamda belki de çok mutsuz bir ortamda özellikle de bulunduğunuz ortamdaki diğer insanların sigara tüketimleri var ise siz de bu ortak duyguya ortama eşlik etmek adına sigara yakabilir ve böylelikle yeniden başlayabilirsiniz. Genellikle bu durum “bir kereden bir şey olmaz” düşüncesinin sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sigara kullanımı ve sigaranın psikolojik kullanımı konusunda son derece bilinçli ve donanımlı şekilde yaşamımıza devam etmemiz gerekiyor. Acılarımızı daha iyi ifade etmek için, ne kadar çok eğlendiğimizi daha iyi göstermek için, ne kadar olgun olduğumuzu ispatlamak için sigara gibi yapay bir nesneye ihtiyaç duymayacağımızı böyle bir şeye gerek olmadığının bilincinde hareket ederek bu gibi davranışları kontrol altına almamız gerekiyor. Farkındalık Atölyesi bu duygu ve düşüncelerin kontrolü ile ilgili sizlere ister süreç içinde isterseniz süreç sonrasında destek sağlayacaktır.

 

Sigara Bağımlılık ve Nefes Sağlığı TESTi

Adınız Soyadınız (gerekli)

Bulunduğunuz il (gerekli)

Telefon (GSM)

Kaç yıldır sigara kullanıyorsunuz?

Kaç Yaşındasınız?

Doğru nefes aldığınızı düşünüyor musunuz?
EvetHayır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here