Sigarayı bırakma yolları

0
1526

Sigarayı bırakma yolları

Sigara artık hemen hemen her insanın maruz kaldığı bir madde. Etrafımızda yakından uzağa doğru, ailemizde, akrabalarımızda, iş yerimizde mutlaka bir sigara kullanıcısı mevcut. Bu durum hem sigara kullananlar açısından zarar verici iken hem de sigara kullanmayanlar açısından da oldukça zararlıdır.
Sigara ile ilgili alınan önlemler ise sigara kullanıcılarını açıkçası pek etkilememektedir. Kapalı alanlarda sigara içmenin yasaklanması, toplu taşıma araçlarında sigara içilmemesi, sigara fiyatlarının arttırılması sigara kullanıcılarını durdurmak , onları sigaradan vazgeçirmek için yeterli değil.
Sigara yasaklandıkça ve kurallar içine girdikçe bırakılması da bir o kadar zorlaşıyor gibi görünüyor.
Farkındalık Atölyesi olarak yaptığımız çalışmalarda 20- 25 yıllık sigara tiryakileri ile yaptığımız görüşmelerde ve genel araştırmalarımızda bazı ortak noktalar tespit ettik. Sigara kullanıcıları sigarayı içerken fiyatının ne kadar olduğunu, bir başkasının bundan ne derecede etkilendiğini ve toplumsal yasakları pek önemsemiyorlar. Onlar için önemli olan şey sigara içtiklerinde kendileri açısından kazançları. Sigaranın onlara neler kazandırdığı. Sigara kullanan her insan sigaradan bir şeyler kazanıyor. Bir duygu bir düşünce kazanıyor. Bazı kullanıcılar sigara kullandıklarında mutlu hissettiklerini söylüyorlar, bazıları ise efkarlı anlarında onları rahatlattığını düşünüyor, bazıları ise kahvenin ardına içmenin keyif verdiğini bazıları da alkolle birlikte tüketildiğinde daha fazla keyif aldırdığını söylemekte. Bu ve buna benzer pek çok sebep sigara kullanıcılarının bağımlılaşmasını sigara ile ilgili duygu alışverişlerinin güçlenmesini sağlıyor. Sigara ile arasındaki bağ güçlenen kullanıcılar kolay kolay sigaradan vazgeçemiyorlar.
Bu aşamada sigarayı bırakmanın en kolay yolu neden sigara tükettiğimizin temel kaynağını bulmaktır. Sigarayı neden hala içtiğimiz üzerine yoğunlaştığımızda mutlaka kendimize göre bir cevap bulacağız. Ve bu cevap bize sigaranın ne sağladığını düşündüğümüzü açıklayacak. Bu cevap doğrultusunda sigaranın sağladığı duygu yerine başka bir duygu yerleşimi yaparak sizlerin sigaraya ihtiyaç duymamasını sağlayacağız. Farkındalık Atölyesi olarak daha önce yüzlerce kişinin üzerinde denediğimiz bu kişisel yöntem oldukça başarılı bir yöntemdir. Kişisel analizlerinize göre bir yol izlenir ve yaklaşık 7 gün gibi bir sürede sigaradan kurtulmuş olursunuz.
Kişiye özgü bu yöntemi denemek için tek yapmanız gereken sitemizdeki formu doldurmak ya da sigara bırakma hattımızdan bize ulaşmak.

 

Sigara Bağımlılık ve Nefes Sağlığı TESTi

Adınız Soyadınız (gerekli)

Bulunduğunuz il (gerekli)

Telefon (GSM)

Kaç yıldır sigara kullanıyorsunuz?

Kaç Yaşındasınız?

Doğru nefes aldığınızı düşünüyor musunuz?
EvetHayır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here