Sigara nasıl bırakılır kesin çözüm?

0
12879

Sigara nasıl bırakılır kesin çözüm?

Sigara her insana hayatında bir kere dahi olsa içmesi teklif edilen, denemesi istenen bir madde. Kimilerimiz bunu reddederken kimilerimiz merak ederek belki içmeye çalıştık ve sonrasında sigara ile dost olduk. Peki sigaradan dost olur mu? Bazılarımız bırakmak istemesine rağmen hala sigarayı bir dost, bir efkar dağıtma aracı, mutluluk kaynağı gibi görüyor olabilir. Bunu sağlayan gerçekten bir adet sigara mı yoksa bizi buna inandıran zihnimiz mi? Bu sorunun cevabını Sayın Levent Ekinci ile Farkındalık Atölyesinde bulacaksınız.
“Sigara nasıl bırakılır kesin çözüm” başlığından ziyade size “sigara nasıl bırakılamaz” kısmından biraz bahsetmek istiyoruz. Sigara toplumda yaygınlaşan sözlerle bırakılamaz. Mesela ; “Sigarayı kafanda bitireceksin, sigara irade meselesi, paketi bir kere bük at işi bitir.” gibi cümlelerle sigara bırakan insanlar olmakla beraber buradaki kararlılık oranı oldukça düşüktür. Çünkü anlık hissiyatlar ile sigarayı bıraktığımızı düşünürüz fakat daha sonra yeniden sigara içme isteği oluştuğunda buna karşı koyabilmek oldukça zordur. Çünkü sigaranın vücudumuzdaki düzenini bozmak için herhangi bir şey yapmamışızdır ve vücuttan sadece sigarayı çekmişizdir. Bu durumda vücudumuzdaki eksiklik hissiyatı irademizi zorlayıcı bir etken haline gelmektedir.
Sigarayı bırakma noktasında bir diğer yanlış yaklaşım ise sigarayı bırakmak için kendimizi zorlamamızdır. “Sigarayı bırakmam lazım, çocuğum için bırakmam lazım, annem için bırakmam lazım, eşim için bırakmam lazım…” gibi sebeplerle kendimizi zorlayarak bırakmaya çalışırız. Bu yaklaşımda o an itibari ile sigarayı bıraksanız dahi çocuğunuz belirli bir yaşa geldikten sonra yeniden başlama ihtimaliniz bulunmaktadır. Güçlü sebepler sigarayı bırakma konusunda bizlere yardımcı olmaktadır fakat sigarayı kesin çözüm olarak bırakmamız noktasında yeterli değildir.
Sigara nasıl bırakılır kesin çözümü?
Sigarayı bırakmanın en kesin yolu , sigaranın vücudumuzda yarattığı etkilerin farkında olmak ve uzmanlar tarafından bizim fizyolojimize ve psikolojimize uygun bir program çıkarmalarını sağlamaktır.
Sigara vücudumuzda hangi etkileri yaratıyorsa, bunun yerine geçebilecek şeyleri sizler için hazırlayarak sigara bırakma sürecinizi çok rahat bir şekilde geçirmenizi sağlıyoruz. 7 gün gibi oldukça kısa bir sürede sigarayı bırakabilir ve hayatınızın geri kalanını sigara içmeden geçirebilirsiniz..

 

Sigara Bağımlılık ve Nefes Sağlığı TESTi

Adınız Soyadınız (gerekli)

Bulunduğunuz il (gerekli)

Telefon (GSM)

Kaç yıldır sigara kullanıyorsunuz?

Kaç Yaşındasınız?

Doğru nefes aldığınızı düşünüyor musunuz?
EvetHayır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here