Sigara iktidarsızlığa yol açar mı?

0
408

Sigara iktidarsızlığa yol açar mı?

Sigara cinsel gücü düşürür mü?

İnsanların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen şeylerden biri de kaliteli bir cinsel yaşamdır. Mutlu evlilikler incelendiğinde büyük çoğunluğunun kaliteli bir cinsel yaşantıya sahip olduğunu gözlemlemek mümkün. Günümüzde sağlık sorunları arasında yine en çok mücadele edilen konulardan biri de cinsel isteksizlik, cinsel aktivite bozuklukları ve bunların kaynaklarının tespiti. Özellikle yiyecek ve içeceklerin kalitesindeki bozulmalar, genleri ile oynanmış yiyecekler, koruyucu ve kanserojen içeren gıdalar cinselliği olumsuz yönde etkilemekte aynı zamanda kadınlarda doğurganlığı düşürmektedir.
Günümüz beslenme alışkanlıkları , alkol ve sigara tüketimi dolayısıyla doğal yollarla gebe kalma oranlarında büyük düşüş gözlemlenmektedir.
Sigara ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de sigaranın iktidar sorunu yaratıp yaratmadığıdır.
Her alanda olduğu gibi sigaranın bununla ilgili olarak da sabıka kaydı oldukça kabarıktır.
Sigara içen bir kişinin vücudundaki damarlar sigara içinde bulunan etken maddelerden ötürü olumsuz etkilenir. Damarların yapısının bozulması, kan basıncı düzeyini etkiler. Erkek cinsel organı, yapı itibariyle çok yoğun şekilde damarların bulunduğu bir yapıya sahiptir. Bu açıdan damalardaki işlev bozuklukları ve yapısal sorunlar cinsel organda bulunan damarların sertleşmesinde bozukluk ortaya çıkarmaktadır. Sigara cinsel bölgelere olan kan akışını olumsuz etkiler ve bu nedenle sertlik kaybına yol açar. Sigara kullanan kişilerde sertleşme problemi içmeyenlere oranla iki kat daha fazladır.


Günde bir paket sigara kullananlarda 30 yıl , iki paket kullananlarda 15 yıl içinde iktidarsızlaşma oranı %70’ tir.
Sigara kullanımı sadece erkeklerde değil kadınlarda da cinsel anlamda isteksizliğe neden olmakta ve doğurganlığı azaltmaktadır. Sigara kullanan kadınlarda da damar yapılarında bozulmalar görüleceğinden, kan basınçları düzensizleşir ve genital bölgede bulunan damarlar yeterli düzeyde kan taşıyamaz. Bu durum cinsel verimliliği düşürmekte, kaliteli cinsel yaşamın önüne geçmektedir.
Farkındalık Atölyesi sigara bırakma programı ile sigara bırakma sürecinizi başlatarak siz de gelecekte sizi bekleyen olumsuz durumları ortadan kaldırabilir ve sağlıklı bir biçimde yaşam kalitenizi yükselterek yaşamınıza devam edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken formumuzu doldurmak ya da bizimle iletişime geçmek..

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments