Sigara bağımlısı olmamak için ne yapmalıyım?

0
1285

Sigara bağımlısı olmamak için ne yapmalıyım?

Sigara bağımlısı olmamak mümkün mü?

Kimlere sigara bağımlısı diyebiliriz?

Sigara, içenlerin %90 ‘ nının bırakmak istediği bir nesne. Fakat sigarayı bırakmak istemeleri bırakabildikleri anlamına gelmiyor. Bırakmak isteyenlerin büyük bir çoğunluğu istekleri dışında da olsa aktif bir şekilde kullanımlarına devam ediyorlar.

Sigara bağımlısı olduğumuzu nasıl anlarız?

Aslında bu kavram sadece sigara için değil, diğer tüm bağımlılıklar için geçerlidir. Bir şeye bağımlı olmak kontrolsüzlük ile ölçülebilir. Örneğin ; çikolata yemeyi seven birisi olduğunuzu düşünelim. Çikolatayı kahvenin yanında, sabah kahvaltısında yiyorsunuz. Fakat çikolatayı sadece canınız istediğinde yiyorsunuz. Bir gün çikolata yemek istemiyorsunuz fakat elinizde olmadan bu yeme isteğine karşı koyamıyorsunuz ve çikolata yiyorsunuz. Durmadan çikolata yediğiniz için kilo almaya başlıyorsunuz, bunun olumsuz bir durum olduğunu biliyorsunuz fakat kilo almanıza rağmen yemeye devam ediyorsunuz. Çikolata yemediğiniz günlerde kendinizi daha mutsuz hissediyorsunuz ve bu hissi yok etmek için tekrar çikolataya koşuyorsunuz. Peki sizce çikolata bağımlısı mısınız?
Sizin için olumsuz durumlar yaratmasına rağmen, eylemde değişiklik yapamıyorsanız, kontrol sizin elinizde değil ise bulunduğunuz durumda bir bağımlılıktan söz etmek mümkündür.
Sigara bağımlılığı da aynı yukarıdaki örnekteki gibidir. Önceleri keyif için içtiğinizi düşünürsünüz, her şeyin sizin kontrolünüzde olduğunu düşünürsünüz fakat bir süre sonra işler kontrolden çıkar, istemeyerek de olsa sigara içmeye devam edersiniz. Çünkü sigara fizyolojik dengenizi bozar, sigara içmediğinizde mutsuz, keyifsiz, agresif , stresli hissedersiniz. Bu hisleri yok etmek adına sigara içersiniz. Bu bağımlılık bir döngü haline dönüşür ve içinden çıkılmaz bir hal alır.

Sigara bağımlılığını nasıl önleyebilirim?

Sigara içen herkes eninde sonunda bağımlı olur mu? Aslında bu sorunun cevabını, “evet” olarak belirleyebiliriz. Çünkü sigara kullanıcılarının %90 ‘ ı sigarayı bırakamadıklarından şikayetçidir ve kullanmaya devam ederler. Sigara bağımlılığından kurtulmanın en güzel yolu ise sigarayı yol yakınken bırakmaktır. Sigara bağımlılığını önlemek için Farkındalık Atölyesinin sizler için hazırladığı programı uygulayarak 7 gün içinde sigaradan kurtulabilir ve daha sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz.

Sigara Bağımlılık ve Nefes Sağlığı TESTi

Adınız Soyadınız (gerekli)

Bulunduğunuz il (gerekli)

Telefon (GSM)

Kaç yıldır sigara kullanıyorsunuz?

Kaç Yaşındasınız?

Doğru nefes aldığınızı düşünüyor musunuz?
EvetHayır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here