Sigara bağımlısı mıyım?

0
1127

Sigara bağımlısı mıyım?

Sigara geçmişten günümüze kadar kullanım bakımından artarak devam etmektedir. Günümüzde her ne kadar sigaraya karşı dünya çapında savaş açılmış olsa da aynı zamanda kullanım bakımından genç nüfusta hızlı bir artış gözlemlenmektedir Sigaraya başlama yaşı çok daha küçük yaşlara inmiştir. Türkiye’ de 15 yaş itibariyle sigara kullanan kişi sayısı 15 milyondur. Böylesine zararlı bir madde olduğu hemen hemen tüm kullananlar tarafından bilinmesine rağmen, bilgilendirici yayınların oldukça fazla olmasına rağmen bu kullanım oranı neye bağlanmalıdır?
Sigara bağımlılığa sürükleyen bir nesne midir?
İnsanlar zehir olduğunu bildikleri halde, hatta bazı tiryakiler : “Ben sigara içmek istemiyorum, bırakmak istiyorum” dedikleri halde sigarayı bırakamamaktadırlar. Sigara bırakmayı istediğiniz halde hala sigara içmeye devam ettiğinizi gözlemliyorsanız ve sigaradan vazgeçemiyorsanız bağımlı olduğunuzu söylemek mümkün.
Farkındalık Atölyesi olarak web sitemizde sizler için bağımlılık testi formu oluşturduk. Sigara bağımlısı olup olmadığınızı ya da yüzde kaç sigara bağımlısı olduğunuzu öğrenmek için testte yer alan bölümleri doldurabilir ve bağımlılık testine katılabilirsiniz.
Sigara bağımlılığı yoksunluklarımızdan doğmaktadır. Önceleri sigara bizim kontrolümüzde iken, yani keyfi içme eylemi gerçekleştirirken, artık zorunluluk halini almıştır. Kahve sonrası keyif için yakılan sigaralar, alkol ile birlikte yakılan sigaralar artık günlük hayatınızda sigara kullanmadığınızda fizyolojinizde ve özellikle psikolojinizde yıkıcı etkiler yaratmaya başlamaktadır. Bu yıkıcı etkilerden bazıları, aşırı gerginlik, sinirlilik hali, stres, mutsuzluk, tedirginlik gibi hissiyatlardır. Bu hissiyatlar sigara tüketmedikçe artarak psikolojik anlamda sizleri yıpratır ve bu durumdan kurtulmak için sigara içmek zorunda kalırsınız. Bu süreç tekrar tekrar devam ettiğinde, artık sigara içmek sizin için bir zorunluluk haline gelir ve istemeseniz de içinde bulunduğunuz durumdan kurtulmak için sigara içme eylemine yönelirsiniz. Bu artık sizin bir bağımlılığınız hale gelmiştir. Sigara içmek sizin kontrolünüzden çıkan bir eylem olmuştur. Eğer sizin de sigara ile aranızdaki bağ buna benzer bir şekilde ise sigara bağımlısı olduğunuzu söylemek mümkün. Bu bağımlılıktan kurtulmak da mümkün.
Farkındalık Atölyesi formunu doldurarak veya sigara bırakma hattını arayarak sigara bırakma sürecinize başlayabilirsiniz.

Sigara Bağımlılık ve Nefes Sağlığı TESTi

Adınız Soyadınız (gerekli)

Bulunduğunuz il (gerekli)

Telefon (GSM)

Kaç yıldır sigara kullanıyorsunuz?

Kaç Yaşındasınız?

Doğru nefes aldığınızı düşünüyor musunuz?
EvetHayır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here