Sigarayı Bırakıyoruz

BİZİMLE TANIŞANLAR ve YORUMLARI

07-09 Şubat Sigara bırakma boykot haftası

TV 8 ÖZGE UZUN SORDU

Sigarayı ilaçsız ürünsüz bırakmak çok kolay

CNN SABA TÜMER SORDU

ELIF AKTUG SORDU

KAHVE KEYFINDE WORKSHOP

SUN PLAZA MASLAK WORKSHOP

SUN  PLAZA Dereboyu cad. Bilim Sok. No:5 Kat 13 Maslak- iST

0212 366 57 47  0850 302 97 92

Farkındalık Atölyesi Sigara bırakma programımıza hoş geldiniz

Bu güne kadar bildiklerinizi unutturan bir çalışmaya  hazırmısınız?

 

İnanın biz sizden irade beklemiyoruz. Düşünün bir çok yöntem denediniz ve başarısız olunca birileri sorunun kaynağının siz olduğunuzu ima ederek belli başlı kalıp cümlelerle sizin bilinç altınıza yüklediler.Mesela bu iş beyinde biter,  iraden var mı? Doğru zaman mı? Hazır mısın? gibi kalıp cümlerle sen daha hazır değilsin dediler.

 

Sigarayı bırakmak mı yoksa yaşam tarzınızı modellemek mi ? Bu biraz hedefinde zayıflama olanların sürekli diet ya da farklı yöntemler deneyerek evet belki de sonuç alsalar dahi aslında bir süre sonra tekrar kilo aldıklarını görmeleri gibidir. Ve bunun nedeni  nasıl beslenmesi gerektiğini öğrenmek yerine nasıl zayıflaması gerektiğidir.

 

Şimdi dilerseniz yaşam kalitenizi değiştirmek için kişinin iradesi dışında çalışan iç organ çalışmalarını düzenleyen otonom sinir sistemini bir oyunla etkin kullanalım ne dersniz? Hem de sigaranın sizde yaratmış olduğu dopamin etkisinden daha keyifli ve eğlenceli .

 

Türkiyenin her yerinden katılabileceğiniz programımızla Kriz Yönetimi , Duygu Öfke Kontrolü ve en önemlisi sizin için doğru nefes alarak değişimi başlatalım

Referanslarımız : Yeşilay , Tübitak , Valilik , MEB , Bankalar ,Üniversiteler ,

Şimdi lütfen kısa yol linkleri takip ederek bizi ve projemizi yakından takip ediniz

1975 yılında Ankara'da doğdum. Aslında her şeyin üst üste geldiği bir trajedi de hayatın gerçeklerini gördüm ve bu süreçte bir şeyleri değiştireceksem ilk olarak kendimden başlamam gerektiğine karar verdim.

 

Neden mi? 2007 yılında annemin göğüs kanseri olduğunu öğrendim. Uzun yıllar sigara kullanmıştı ve annemin hastalığının da sigaradan kaynaklandığını düşünüyordum. Erken tanı konulmasına rağmen bir göğsünü kaybetti.

 

Hayatımın bir dönemi onkoloji servislerinde kanser hastalığına yakalanmış insanları incelemekle geçti. Annemin kanser tedavisi devam ederken, bu sürecin hem hasta hem de hasta yakınları için çok acı verici olduğunu fark ettim.

Hasta olduklarını bildikleri halde, hastaneden çıkarken daha hastane bahçesinde ilk yaptıkları iş bir sigara yakmaktı. Nasıl bir bağımlılıktı ki bu farkındalıklarını bile yok ediyordu.

İşte bu dönemde NLP ve Yaşam Koçluğu ile ilgili bilgi ve tecrübelerimi sigara bağımlılığı üzerinde yoğunlaştırmaya karar verdim. Bağımlılık psikolojisini inceledim. Sigara tiryakileriyle sigara üzerine uzun sohbetler yaptım. Neden sigara içmek istedikleri, içtikten sonra ne hissettikleri, hangi duygusal düzeyin onları tetiklediği ve buna benzer bir sürü konuda konuştuk.

 

Bir insanın hayatını değiştirecek, ona yeni bir hayat kazandıracaktım. Hiç kolay olmayacaktı ama başaracaktım. Değiştirmek istediğim hayatların kahramanları hep şunları söylediler: "Her yöntemi denedik, ilaçlar, bantlar, sakızlar, çok zorlandık ve sonuçta başarısız olduk. Kendimize olan güvenimiz azaldı ."

 

Evet, kesinlikle güven eksikliği yaşıyorlardı. Bir kılavuza ve motivasyona ihtiyaçları vardı. Tabi ki aile de çok önemliydi, çünkü başta aile fertleri inanmıyordu bu bireylere. "Herkes sigarayı bırakır ama sen bırakamazsın" diyorlardı. Bu da hem güvensizlik hem de hayal kırıklığı yaratıyordu kendilerinde.

Ama başaracaklardı. İlaç kullanmadan, kilo almadan, zorlanmadan… İçlerindeki gizli potansiyel ortaya çıkacak ve yeniden kendilerine güveneceklerdi.

 

Başlangıç olarak bir kaç koçluk programı hazırladım. Bireysel özelliklerine, ilgi alanlarına, duygusal düzeylerine, kullandıkları savunma mekanizmalarına göre farlılık gösteriyorlardı çünkü.

Koçluk programının süresini 7 gün olarak planladım. Bu süreçte onların yanında olacak, duygusal gelgitlerini farklı bir noktaya kanalize edecek, öfke kontrollerini sağlayacak ve motive edecektim.

Hangi ilde ya da ülkede olurlarsa olsunlar sadece karar vermeleri yeterliydi. Kişilerin hayatlarında arzu ettikleri hedeflere ulaşırken NLP sisteminin gücü asla göz ardı edilemez. NLP sistemi, yaşamımızda üzerinde düşünmeden, otomatik olarak gerçekleştirmiş olduğumuz algılama, düşünme ve davranış süreçlerini, bilinçli hale getirme ve geliştirmede etkin olarak kullanılan bir yöntemler topluluğudur. Ben birçoğu arasından SİGARA BIRAKMAYI seçtim. Kullandığım yöntemler tüm dünyada kabul gören ve başarısı kanıtlanmış İleri NLP Teknikleridir. 7 gün boyunca uyguladığım teknikler değişimi sürekli kılmaktadır. Kişiler, kendilerine zararlı olduğunu bildikleri alışkanlıkları bir daha geri gelmemek şartıyla ortadan kaldırabilmektedirler.

 

Sonuçların sürekliliği ve kalıcılığı ölçümlenmekte olup," başarı oranında garanti veriyor musunuz" diye soranlara, "siz bir elektronik eşya satın almıyorsunuz, herkes garanti veriyor ancak ben size SÖZ veriyorum diyorum."

Sigarayı bırakacaksınız. Tek yapmanız gereken karar vermek. Veremiyorsanız bile tanışalım. Ön yargılarınızı bir kenara bırakın.

 

Bugün koçluk gelişim süreçleri ile sigara bırakma konusunda hem ülkemizde hem de yurt dışında başarılı çalışmalara imza atmanın onurunu yaşamaktayım.

 

Ayrıca birçok kurumda madde bağımlılığı konusunda eğitim seminerleri verdim. Çalışma kriterlerime uygun, sosyal sorumluluk projelerinde de gönüllü yer almaya hazırım.

 

Yapılan Hizmet Kişisel Gelişim Farkındalık Seminerleri Olan Bu Çalışmada Belirtmek İstediğimiz Nokta Şudur: Bu Çalışma Tedavi Teşhis ve Terapi İçermemektedir.

 

 

 

Sigarayı Bırakıyoruz Tehlikenin farkında mıyız?

 

Bir konferans düzenlendi Canik Başarı Üniversitesi’nde… Zararlarını bildiğimiz halde devam ettiğimiz sigara içme alışkanlığımız fark ettirildi bize. Farkındalık Atölyesi’nden Levent Ekinci konferansı ile alışkanlığın alışılagelmişliği karşısında içinde bulunduğumuz duyarsızlığımızın farkına vardık.

 

Sağlıklı Yaşam Kulübü tarafından düzenlenen konferansta Levent Ekinci’nin diyalog kurduğu öğrenciler açık yüreklilikle anlattılar sigaraya başlama hikâyelerini. Kimi bir özentiye tav olmuş, kimi bir arkadaşın ısrarına dayanamamış, kimi de merakın alengirli dünyasına kaptırmış kendini. Kimsenin görmediği yerlerde tek tek yakılan sigaraları bakkala gidip alınan paket sigaralar takip etmiş. Kısa zaman zarfında hayatına dâhil olan sigara; yemek gibi, su gibi vazgeçilmez bir ihtiyacı haline gelmiş.

 

Yanında taşıdığı nikotini, kanında taşımak... Azılı bir hasımla ömür boyu birlikte yaşamaya razı olmak... Ve böyle devam ettiğinde de ya bir amansız hastalıkla biter bu zoraki birliktelik ya da apansız gelen bir kalp durmasıyla. Peki, nedir bizi bu hazin sona mecbur bırakan? Bu konferansa katılanlarla birlikte, işte bunun cevabını düşünme fırsatı bulduk…

 

Konuşmasında nikotinin vücutta bulunan otonom sinir sistemi üzerindeki etkisine değinen Ekinci, “Nikotin canavarı birey tarafından sürekli beslendiği için yeni talepte bulunuyor ve sigara içmediğinde parasempatik sinir sistemi doymayan birey mutlu olamıyor.” diyerek sigara kullanımının nasıl alışkanlık haline dönüştüğünü açıklıyor.

 

Sigarayı bırakmak için su içmek ve nefes almak önemli…

Sigarayı bırakmak için çok önemli iki unsura değiniyor Ekinci; biri su içmek, diğeri nefes almak. Ekinci: “Su içmeyen bir birey sigarayı bırakamıyor. Bıraksa da tekrar başlıyor. Çünkü toksin ancak idrar yoluyla, terleme yoluyla ve solunum yoluyla vücuttan atılıyor. Kandaki değerlerinizi değiştirebilmeniz için kandaki sıvıyı kontrol etmeniz lazım. Bunun için de bol miktarda su ve oksijen tüketmek gerek. Hani deniyor ya, ‘Her şey beyinde biter!’ hayır!.. Bedende bitirin! Bedeninizden toksini arındırırsanız beyin zaten talep etmeyecek. İçerisindeki su miktarı azalan kan koyulaşıp pıhtılaşmaya başlar. Vücudumuzda çok ince kılcal damarlar var. Bir tanesinde oluşacak baloncuk sizin kısmi felç olmanıza, görme duyunuzu kaybetmenize, kalp krizi geçirmenize neden olabilir” diyor.

Levent Ekinci öğrencilerle birlikte doğru nefes alma çalışması yaptı.

Gençlerle birlikte nefes egzersizi yaparak doğru nefes almanın önemine değinen Levent Ekinci şunları söylüyor: “Alınan oksijen vücudun içinde oluşan hasarlarla mücadele edip organları tamir ediyor. Doğru nefes alarak diyafram kasını kullanan bireyler astım ve koah hastalığına yakalanmıyor. Sigarayla mücadelede taşları yerine güzel koymak gerek. Birinci adım olarak, su içeceksiniz, ikinci adımda ise nefes alacaksınız. Ağız yoluyla nefes alıp verirseniz oksijen alıp oksijen vermiş olursunuz. Karbondioksit ise kanda kalır. Doğru nefes, burundan alınıp verilendir.”

İnsanlar otomobiline göstermiş olduğu değeri kendi bedenine göstermiyor.

Konferansın sonunda, “İnsanlar arabalarını periyodik bakıma götürüyorlar; ama kendi periyodik bakımlarını yaptırmıyorlar” diyerek sağlıklı yaşam konusundaki duyarsızlığı dile getiren Levent Ekinci, Farkındalık Atölyesi olarak sigarayı bırakmaya kararlı olan 4 öğrenciye 7 gün boyunca ücretsiz koçluk programı uygulamayı teklif etti. Öğrenciler de kişisel bilgilerini Levent Ekinci’ye vererek bu programa riayet edeceklerine söz verdi.

 

Konferans sonunda salonda bulunan öğrenciler sigaraya karşı tepkilerini göstermek amacıyla “Sigara Kırma Eylemi” yaparak sigaraları teker teker kırıp farkındalık oluşturdular.

 

Kanındaki nikotin değerini ölçmek isteyen öğrencilere konferans çıkışında sağlık görevlileri tarafından karbonmonoksit testi yapılarak tehlikenin ne seviyede olduğu bildirildi.

 

Bireysel ve kurumsal çalışmalarınız için www.leventekinci.com 0850 302 97 92

 

http://www.basari.edu.tr/?universite-haber%2C286

TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokolde

 

Türkiye'de sigarayı bıraktırma alanında yaptığı çalışmalarla ve sigaraya karşı verdiği mücadeleyle tanınan Levent Ekinci, TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında düzenlenen "Bilim Fuarları Destekleme Programı" nın Trabzon'da gerçekleştirilen etkinliğinde, hem öğrencilere hem de öğrenci velilerine özel bir seminer verdi. Bilim Fuarları Destekleme Programı kapsamında Türkiye genelinde seçilen 1000 okul arasında yer alan Trabzon Erdoğdu Anadolu Lisesi'nde düzenlenen "Bilim Sanat Fuarı"nın açılışında önce öğrencilerin projeleri sergilendi. Toplam 40 proje ve çeşitli etkinliklerin yer aldığı sergiye Trabzon Valisi Dr. Recep KIZILCIK, Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU, İl Milli Eğitim Müdürü Tamer KIRBAÇ katıldı. Etkinliğin önemli bir bölümünü oluşturan "Sigarasız Hayat" projesi için destek veren Levent EKİNCİ bu bölümde öğrencilere sigaranın zararları konusunda bilgi verirken, proje kapsamında öğrenci velileriyle de bir araya gelerek sigarayı bırakmanın püf noktalarına kendi üslubuyla dikkat çekti. Konuya ilişkin kısa bir açıklama yapan Levent Ekinci, sigara ile mücadelesinin süreceğini belirterek, "Levent Ekinci olarak sigarayla her alanda mücadelem devam edecek. Bu noktada, sosyal sorumluluk odağında kamu tarafından düzenlenen bu tarz önemli etkinliklerde de görev alarak vatanımızın her köşesine gitmek bizlere gurur veriyor. Sigara ile savaşmak isteyen her organizasyon ya da kişi bize 7/24 ulaşmaktan çekinmesin, zira biz hep yanlarında olacağız."dedi. Yoğun ilginin olduğu etkinliğe verdiği destek kapsamında Levent Ekinci'ye yetkililerce günün anısına bir teşekkür plaketi sunuldu

Yeşilay Yeşilay 31 Mayıs Dünya Sigarayı Bırakma Günü kapsamında

 

Levent Ekinci, Yeşilay ın düzenlediği “Anne Baba Sözüm Sana” etkinliğinde konuşmacı olarak yer aldı. 31 Mayıs Dünya Sigarayı Bırakma Günü kapsamında, Yeşilay Güngören İlçe Temsilciliği, Güngören Kaymakamlığı, Güngören Belediyesi, Güngören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Hakca Derneği ve İlim Yayma Cemiyeti Güngören Şubesinin birlikteliğinde ortaokul öğrencileri arasında sigara içen aile bireylerinin sigara bırakması amaçlı düzenlenen ‘’’ ANNE BABA SÖZÜM SANA ‘’’ etkinliğinde Yaşam Koçu ve NLP Uzmanı Levent Ekinci konuşmacı olarak yer aldı. 422 öğrencinin anne ve babasına, sigarayı bıraktırmak amacıyla yazdığı ikna mektuplarının yarıştığı etkinlikte, öğrenci velileri sahneye çıkarak, kaymakam nezdinde “sigaraya son” sözünün bir kez daha teyit ettiler. Güngören İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Nurkan’dan, teşekkür belgesi alan Levent Ekinci, herhangi bir ilaç veya ürün kullanmadan sigarayı bırakmanın püf noktalarını vurguladı.

 

Sigarayı bırakmak isteyenlerin, sadece 7 gün boyunca oldukça kolay bazı adımları izlemesi gerektiğini söyleyen Levent Ekinci şunlar söyledi: “ Öncelikle böylesine önemli bir günde sizlerle beraber olmak benim için gurur verici. Hem katılımcılara hem bu etkinliği gerçekleştiren kurumlara çok teşekkür ediyoruz. Sigara tiryakileri, 7 gün boyunca takip edecekleri bir programla sigarayı bırakabilirler. Burada önemli olan kişideki farkındalığın ortaya çıkması ve gerekli motivasyonun sağlanması. Bu noktada bireyler bir uzmandan destek de alabilirler.”

 

Sigaradan kurtulmak için sadece 7 gün

 

Sigarayı bırakmak isteyenler ama nasıl bırakacağını bilemeyenler, uzmanlar önce "kendinize güvenin" diyor.

 

Son 5 yıldan beri yürüttüğü tüm çalışmalarını, tiryakilerin sigara bağımlılığından kurtulmaları üzerinde yoğunlaştıran yaşam koçu ve NLP Uzmanı Levent Ekinci, “Sigarasız yaşam zor değil. Kendinize çok değil, sadece 1 hafta verin ve görün. Pişman olmayacaksınız” diyor.

 

Bu iddiasını kanıtlamak için, 2008 yılından beri yaklaşık bin 500 kişiyle yaptığı ortak çalışmaları değerlendiren Ekinci, sözlerini şöyle sürdürüyor:

 

“Danışanlarımla yaptığım görüşmeler sonrasında, genellikle kişilerin hazır olmadıklarını tespit ettim. Tiryakiler sigarasız yaşamın nasıl olacağının kaygısını yoğun bir şekilde taşıyorlar. Bana başvuranların büyük çoğunluğunun benzer bahaneleri var. Mesela, ‘Kendimi hazır hissetmiyorum’, ‘bu ara biraz sıkıntılarım ve sorunlarım var onların bitmesini bekliyorum’, Ya da ‘bu iş kafada biter, ben daha bitirmedim’ , ‘ben sigara içmeyi seviyorum’ gibi cümlelerinin arkasına saklanıyorlar. Karar verenlerin bir kısmı da maalesef ciddi sağlık sorunu yaşayanlar. Tiryakilerin genel bir sağlık kontrolü sırasında astım, KOAH, kanser, kalp damar beslenme ve buna benzer sorunları yaşadıkları tespit ediliyor ve bir uzmanın bunu bırakması gerektiğini söylemesi üzerine ancak adım atmaya karar veriyorlar. Ne yazık ki erken tanı da bile çok geç kalmış olunabiliyor. İşte tam da bu dönem de isteklendirme ve destek ön plana çıkıyor. Akademik kariyeri olan bir birey bile 'bu iş beyinde ya da kafada biter' şeklinde düşünerek aslında kendi farkındalığına haksızlık edebiliyor. Ben de danışanlarıma, ‘Siz zaten bilinçlisiniz, hazır hissetmediğinizi ifade ediyorsunuz ama 20-30 hatta 40 yıl geçmiş üzerinden. Bu neyin hazırlığı? Kendinizi ne zaman hazır hissedeceksiniz?' diye soruyorum.

 

YEDİ GÜNLÜK PROGRAM HAKKINDA…

 

Levent Ekinci’nin danışanlarına yönelik olarak planladığı koçluk programının süresi 7 gün. Ekinci, bu zor 1 hafta boyunca, sigaradan kurtulmak isteyen danışanlarının yanında olmayı, duygusal gelgitlerini farklı bir noktaya yönlendirmeyi ve öfkelerini kontrol etmeyi taahhüt ediyor. Ekinci, koçluk programı hakkında konuşurken, sözlerine “NLP sisteminin gücü asla göz ardı edilemez” diye başlıyor ve şöyle devam ediyor:

 

“Hangi şehirde veya hangi ülkede olurlarsa olsunlar sadece karar vermek yeterli. Kişilerin hayatlarında arzu ettikleri hedeflere ulaşırken NLP sisteminin gücü asla göz ardı edilemez. NLP sistemi, yaşamımızda üzerinde düşünmeden, otomatik olarak gerçekleştirmiş olduğumuz algılama, düşünme ve davranış süreçlerini, bilinçli hale getirme ve geliştirmede etkin olarak kullanılan bir yöntemler topluluğudur. Ben birçoğu arasından, sigara bıraktırmayı seçtim. Kullandığım yöntemler tüm dünyada kabul gören ve başarısı kanıtlanmış İleri NLP Teknikleridir. 7 gün boyunca uyguladığım teknikler değişimi sürekli kılmaktadır. Kişiler, kendilerine zararlı olduğunu bildikleri alışkanlıkları bir daha geri gelmemek şartıyla ortadan kaldırabilmektedirler. Sonuçların sürekliliği ve kalıcılığı ölçümlenmekte olup, ‘başarı oranında garanti veriyor musunuz’ diye soranları, ‘siz bir elektronik eşya satın almıyorsunuz, herkes garanti veriyor ancak ben size söz veriyorum’ diyerek yanıtlıyorum.

 

NLP YÖNTEMİ NEDİR?

 

Türkçesi ‘Sinir Dili Programlaması’ olarak çevrilen NLP, bireyin istediklerini elde etmesine imkân veren bir düşünce, uygulama ve davranış biçimidir. İnsanı bir bilgisayara benzetirsek NLP, bu bilgisayarı nasıl kullanacağımızı öğreten bir teknolojidir. Her bireyin sahip olduğu potansiyelin nasıl daha etkin kullanılacağını gösteren modellerden ve stratejilerden oluşur. Her davranışın uyduğu bir yapı vardır. Bu yapıyı öğrenebilir, değiştirebilir ve modelleyebiliriz. Duyularımızla da hangi davranışın yararlı ve etkili olduğunu anlayabiliriz. NLP kendimizin ve başkalarının dünyayı nasıl anladığını açıklar.

 

Haberin Hürriyet Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız

Yaşam koçu ve NLP uzmanı Levent Ekinci, işinin stresli olduğunu belirterek sigaraya sarılanların stresinin azalmadığını, aksine, aynı işi yapan ekip arkadaşlarına göre daha agresif ve stresli olduklarını kaydetti.

 

Ekinci, Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyada ve Türkiye'de kutlanan 31 Mayıs Dünya Sigarayı Bırakma Günü münasebetiyle, milyonlarca insanın sağlığını olumsuz yönde etkileyen sigaranın etkileri ve kurtulma yolları üzerine, AA muhabirinin sorularını yanıtladı. Sigara içen insanların büyük çoğunluğunun öne sürdüğü "sigara stresimi alıyor veya azaltıyor" savının bilimsel açıdan doğru olmadığına işaret eden Ekinci, "İşinin stresli olduğunu belirterek sigaraya sarılanların stresi azalmıyor, hatta aynı işi yapan ekip arkadaşlarına göre daha agresif ve stresli oluyorlar" dedi.

 

Sigaranın insanın sinir sistemlerine zarar verdiğini ve bu nedenle tekrar sigara içildiğinde sinirlerin yatıştığı zannına kapılındığını belirten Ekinci, böylelikle tiryakilerin sorunu sorunla çözmeye çalıştıklarını söyledi.

 

Ekinci, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Bu biraz da para yönetimine benzer. Bir kredi kartına borcunuz var, hesap kesimi geldiğinde diğer kredi kartınızdan para çeker günü kurtarırsınız. Sorunu sorunla çözmek bir başka soruna davetiye çıkarmak demektir. Tiryakiler için en önemlisi, öfkelerini kontrol edebilmek, bizim de bunu sağlamamız gerekiyor. Özellikle Uzakdoğu'da çocuklara öfke kontrolünü öğretirler. Bu, günün daha rahat ve sakin geçmesine olanak sağlar. Ülkemizde ise trafikte sinirlenip el freni çekip yandaki bireyi dövmeye gidenlerin bir çoğu sigara içmektedir. Nedeni de öfkelerini kontrol edememeleridir."

 

Sigaradan kurtulmada çevrenin olumlu motivasyonu önemli

 

Sigarayı bırakmak için pek çok farklı yöntem deneyen ancak başarılı olamayan tiryakilerin, en yakınlarının ''Ben sana dedim, herkes bırakır ama sen bırakamazsın'' gibi olumsuz tavırlarıyla da baş etmek zorunda kalabildiğini anlatan Ekinci, bu tepkilerin, kişilerin motivasyonunu düşürerek, tekrar bırakma isteğini ortadan kaldırmada önemli rol oynadığını dile getirdi.

 

Levent Ekinci, günümüzde sigarayı bırakmak için birçok yöntemin yanında NLP tekniklerinin de önem kazandığını ifade ederek, sigara içenlere neden bağımlı olduklarını anlattıklarını, onları sigaradan kurtulabilecekleri yönünde motive ettiklerini ve herhangi bir ilaç kullanmadan, kilo almadan, içlerindeki potansiyeli ortaya çıkararak bağımlılıktan kurtulmalarını sağladıklarını aktardı.

 

NLP ile 7 günde sigarayı bırakmak mümkün

 

İlaç kullanımı gerektirmeden 7 gün içinde sigarayı bırakma imkanı sağlayan NLP yöntemine ilişkin olarak Ekinci, şu bilgileri paylaştı: "7 gün boyunca uyguladığımız bu teknikler değişimi sürekli kılmaktadır. Kişiler, kendilerine zararlı olduğunu bildikleri alışkanlıkları bir daha geri gelmemek şartıyla ortadan kaldırabilmektedir. Modelleme konusunda NLP tekniklerini kullanarak, değişim için bilinçaltını ikna ederek ve onun kurallarını kullanarak çok kısa süre içerisinde oldukça başarılı sonuçlar almaktayız."

 

Sigarayı bırakmak için ilk önce karar vermek gerektiğini vurgulayan Ekinci, ''Tiryakiler endorfini doğal yolla üretmek yerine adeta bir kiralık katile bedel ödeyerek para ile satın alıyorlar. Sigarayı bırakmaya karar vermekle doğal olarak endorfin ile tekrar tanışacak ve zaten nikotin devre dışı kalacaktır'' diye konuştu.

 

7-9 Şubat Dünya Sigara Bırakma ve Boykot Günü…

Levent Ekinci: “Su içmeyen sigarayı bırakamıyor”

 

İlaç ya da bitkisel kökenli hiçbir ek destek almadan sigara bıraktırma alanında başarılarıyla tanınan Yaşam Koçu ve NLP Uzmanı Levent Ekinci, 7-9 Şubat Dünya Sigara Bırakma ve Boykot Günleri kapsamında yaptığı açıklamada; sigara içerek vücuda alınan toksinlerden arınmanın ve sigarayı bırakmanın püf noktalarından birinin yeterli miktarda su tüketimi olduğunu açıkladı.

 

Ekinci, toksinlerden arınmak için yeterli miktarda su içilmesi gerektiğini belirterek; “Vücudumuzdaki toksinleri karaciğer, bağırsaklar, böbrek, akciğer ve deri vasıtasıyla dışarı atarız. Yeterli miktarda su içerek, sigara kaynaklı toksinlerin atılımını, yani bedensel arınma işlevini idrara çıkma veya terleme yoluyla hızlandırabilirsiniz. Yine günlük alınan duş ve sonrasında ayaklarınıza uygulayacağınız 2 dakikalık refleksoloji-soğuk su masajı, kan dolaşımınızı hızlandırmanıza ve

 

Levent Ekinci 2012 yılında sigarayı bırakmak isteyen ve kendisine başvuran yaklaşık 500 danışanıyla ilgili değerlendirmelerine ilişkin şu bilgileri paylaştı:

 

“Sigara tiryakisi olan ve bu durumdan kurtulmak isteyen 500 kişiden sadece % 10’unun su içmenin bilincinde olduğunu fark ettik. Sigarayı bıraktırmayı başardığımız pek çok tiryaki çok miktarda çay içiyor, kahve içiyorum ama su içmek aklıma bile gelmiyor diyordu. Bu son derece sağlıksız ve tehlikeli bir sıvı tüketim alışkanlığıdır. Bu içecekler diüretik özelliğe sahip olduğundan vücuttaki suyun atılmasına yol açmaktadırlar. Bu nedenle bu gibi içecekler asla yaşamın temel kaynağı olan su yerine tüketilmemelidirler.

 

Vücudun sıvı gereksinimi yaşa, cinsiyete, vücut ağırlığına veya yapılan fiziksel aktivitelere göre değişebilmektedir. Bu nedenle, sigarayı bırakmak isteyenlerde, mutlaka vücut kitle endeksine göre içmesi gereken su miktarının yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir.

 

Vücudun her gün ortalama 1,7 litre su tükettiği ve kanın yaklaşık % 80’inin sudan oluştuğunu düşünürsek, sigarayı bırakma sürecinde yeterli miktarda su içme alışkanlığı olmayan bireyin; kan değerleri olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Bunun sonucunda da kanın viskozitesi azalmakta ve başta kalp krizi olmak üzere birçok çok ciddi rahatsızlıklara davetiye çıkarabilmektedir.

 

Bedenimizin temizlenmeye nasıl ihtiyacı varsa, unutmayalım ki iç organlarımızın da su ile beslenerek temizlenmeye ihtiyacı vardır. Öte yandan, sigarayı bırakırken sürecin daha rahat geçebilmesi için yeterli su tüketimi ne kadar önemliyse doğru nefes alma teknikleri de bir o kadar önemlidir. Su tüketimi toksinlerden arınmamıza, doğru nefes alma teknikleri ise kandaki karbonmonoksit seviyesini düşürerek, oksijen seviyesinin artmasına neden olur. Bu da sigara bırakma sürecinin daha rahat geçmesini sağlar. Unutmayalım ki nikotin canavarının sevmediği alışkanlıklardan biri yeterli miktarda su tüketimi bir diğeri ise doğru nefes egzersizidir” dedi.

 

Kurumsal Projeler

 

Dünyada bireysel bir sorun olmaktan çıkan ve ülkeler-hükümetler seviyesinde çözüm aranan sigara kullanımı konusunda artık kurumsal şirketler de sosyal sorumluluk ve verimlilik noktasında çeşitli aksiyonlar almaktalar. Çalışanlarına iyi bir kariyer ve sosyal haklar sunan şirketlere ek olarak çalışanlarının sağlığını düşünen organizasyonlar da hızla artmaya başladı. Bu gelişmenin altında iki neden karşımıza çıkıyor. İlki sosyal sorumluluk anlayışı diğeri ise yoğun rekabetin yaşandığı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin verimliliklerini artırma gereksinimi…

 

Sosyal sorumluluk bilincinde olan şirketler çalışanlarına ve topluma katkı sağlamak noktasında çalışanlarına sağlıklı bir yaşam için destek olarak hem doğrudan çalışanlarına hem de çalışanlarının ailelerine-yakınlarına katkı sağlamaktalar. Aynı zamanda, yoğun rekabetin yaşandığı sektörlerde-piyasada sigara tiryakisi bir çalışanın 8 saatlik bir mesaide ortalama 1,5-2 saat iş kaybı yaşadığı da tahmin edilmektedir.

 

Sigara bırakma konusunda özel teknikleri ve başarı oranıyla Türkiye'deki önemli isimlerin başında gelen Levent Ekinci, yoğun talep üzerine artık kurumsal sigara bırakma seminerlerine de katılarak sigaraya karşı çalışanlarını galip getirmek isteyen şirketlere destek olmaya başladı. Binlerce sigara tiryakisini özel seanslarla sigara illetinden kurtaran Levent Ekinci, kamu kuruluşları, yerel yönetimler ve özel şirketlere yönelik eğitimlerini-seminerlerini yoğun bir tempoda sürdürmektedir.

 

Siz de Levent Ekinci'nin kurumsal seminerlerinden faydalanmak istiyorsanız iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.